Folia ODSALAX to technologia opracowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Działanie 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020, projekt pt. „Opracowanie technologii produkcji foli spełniającej funkcje tac ochronnych systemu ODSALAX wraz z walidacją produktu”
System potrafi wycofać ponad 2 kg soli spod 1 drzewa w sezonie zimowych.
Folia ODSALAX pozwala na rozszerzenie zakresu ochrony drzew dla pasów zieleni w ciągach dróg szybkiego ruchu.
Zastosowanie:
Folia produkowana jest z po-recyklingowych polimerów na drodze termoformowania. Wypełnienie folii stanowią naturalne zrębki wierzbowe Salix viminalis, które posiadają zdolność do zatrzymywania dużej ilości solanki. Po sezonie zimowym absorber może zostać odsolony, a następnie wykorzystany do mulczowania dzięki czemu nie powstaje odpad. Trwałość folii ODSALAX to 10 lat.
Zalety technologii:
Współpraca naukowa:
Mamy przyjemność poinformować, że nasz projekt dofinansowany z funduszy UE i realizowany przy wsparciu OCRG został doceniony na arenie międzynarodowej. Artykuł na temat projektu ukazał się na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej. https://ec.europa.eu/regional_policy/en/projects/Poland/polish-innovation-protects-environment-from-de-icing-salt
Folia ODSALAX została przetestowana zimą 2020/2021 w Norwegii. Prace zostały przeprowadzone na zlecenie Oslo Kommune. Testy prowadzono na ulicach Drammensveien – chroniono Jesiony pensylwańskie Fraxinus pennsylvanicum cimmaron, a na ulicy Finnmarkgata – brzozy Betula pendula. Uzyskane wyniki potwierdzają wysoką skuteczność systemu.
Fot.1: Model Folii ODSALAX
Fot.2: Obraz mikroskopowy kryształów chlorku sodu wewnątrz pustych przestrzeni w matrycy
Folie ODSALAX są skonstruowane w taki sposób, aby ich kontakt z gruntem nie zakłócał wymiany gazowej gleby. Dzięki specjalnie skonstruowanym kubkom retencyjnym, folia kontaktuje się z glebą tylko w 10%.
Fot.3: Przekrój Folii ODSALAX
Fot.4: Symulacja pracy tac ochronnych. Tace zalewane solanką co 3 dni przez okres 21 dni. (Szalki Petriego: średnica 9,5 cm, wysokość 1,5 cm)
System został przetestowany zarówno w warunkach poletka doświadczalnego jak i w warunkach rzeczywistych na ulicach miast, m.in Opola i Oslo. Dla zainteresowanych służymy szczegółowym raportem z walidacji systemu.
Oslo 2020/2021
We wszystkich lokalizacjach, nad procesem walidacji czuwa Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.