Alcor | Granty badawcze/GALVI – opis projektu
27429
page-template-default,page,page-id-27429,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.7.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Bez biocydów organicznych – mniej chemii w naszym otoczeniu

 Technologia GALVI została opracowana w oparciu o własny patent nr PL229012. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem nowoczesnej technologii Galvi.

GALVI jest to opatentowana, innowacyjna  technologia. GALVI tworzy higieniczną, gładką i odporną na ścieranie powłokę. GALVI znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych.  

Nie zawiera w składzie  biocydów organicznych – oznacza to mniej chemii w naszym otoczeniu. Właściwości  GALVI oparte są na technologii mikroogniw galwanicznych cynku i miedzi. Aktywuje swoje właściwości  jedynie w momencie nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu wywołanej np. kondensacją pary wodnej. Jeśli wilgotność jest w normie GALVI pełni tylko funkcję dekoracyjną. Naukowe podstawy technologii GAVLVI opisano na lamach prestiżowego pisma Scientific Reports wydawanego przez Nature: link do artykułu: www.nature.com/articles/srep35847

GALVI nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności: np. kuchnie, łazienki, pralnie oraz do zabezpieczenia hal przemysłowych np. w przemyśle spożywczym. GALVI można stosować w obiektach już zagrzybionych jak również profilaktycznie w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia pleśni i grzybów: korytarze w biurowcach, klatki schodowe, klimatyzowane biura, garaże podziemne, miejsca za kuchnią w zabudowie itp.

 

Farba-bez-biocydów-min
Kontakt:
 

Tel. 607-901-211

e-mail: sklep@alcor.pl

Testy w warunkach przemysłowych oraz domowych

Przed malowaniem

fFarba-galvi-na-grzyba

Kuchnia przemysłowa  w zakładach mięsnych, ciemne plamy oraz pleśnie na ścianach i sufitach

 

Farba na pleśń i na grzyba

Ściany w magazynie przemysłowym, ciemne plamy i przebarwienia na ścianach

 

Po aplikacji

farba-galvi-na-grzyba

Stan 1 rok po aplikacji farby GALVI

 

Farba na grzyba

Ściany w magazynie przemysłowym 2 lata po aplikaji farby Galvi 

 

Przed malowaniem

E1

Łazienka w budynku jednorodzinnym ze słabą wentylacją, ciemne plamy i grzyby na suficie 

 

F1

Kuchnia  – grzyb  wywołany przez kondensację pary wodnej.

 

 Po aplikacji

Farba przeciwgrzybicza

Łazienka w budynku jednorodzinnym stan sufitu 2,5 roku po aplikacji farby Galvi

 

F2

Kuchnia 2,5 roku po aplikacji

 

Dodatkowe informacje:

Technologia jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami ocieplenie klimatu sprzyjające rozwojowi i ekspansji niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia grzybów. Coraz większa część ludności zamieszkuje w miastach, gdzie większość czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach. Wysokie koszty energii, ogrzewania/klimatyzowania, a czasami błędy projektowe samych budynków, powodują, iż pomieszczenia są słabo wentylowane. Niedostateczna wentylacja prowadzi często do zawilgocenia ścian i stropów stwarzając idealny mikroklimat do rozwoju patogennych grzybów. Grzyby obecne na ścianach  wywołują wiele chorób, w tym alergie, astmę czy silne bóle głowy. Warunki wewnątrz zamkniętych pomieszczeń są podobne do tych, które panują np. w klimatyzacji samochodowej. Zarówno klimatyzacja jak i pomieszczenia mieszkalne wymagają odpowiedniej profilaktyki. 

Utrzymanie czystości mikrobiologicznej ścian i sufitów jest również kluczowym elementem procesu produkcji i magazynowania we wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego.  Patogenne grzyby oprócz oczywistych zagrożeń, jakie stwarzają dla zdrowia i życia ludzi prowadzą również do biodeterioracji budowli. Jest to rodzaj korozji biologicznej, która przyśpiesza proces starzenia się i zużycia materiałów budowlanych. 

Naukowe podstawy technologii GALVI

Naukowe podstawy technologii GAVLVI opisano na lamach prestiżowego pisma Scientific Reports wydawanego przez Nature: link do artykułu: www.nature.com/articles/srep35847.  Technologia GALVI jest chroniona patentem: PL229012 oraz była prezentowana na forach specjalistycznych konferencji międzynarodowych m.in. w Holandii na Uniwersytecie w Groningen – wrzesień  2014 na konferencji  ECOpole’15, Jarnołtówek – październik 2015, na IV Konferencja Naukowo Dydaktyczna Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, 6-8  Kwietnia, 2017 oraz na Sixth meeting of the ISHAM working group on Black Yeasts The potential of being black: extreme adaptations and pathogenicity, Viterbo, Italy,  2016

Skuteczność powłoki GALVI w stosunku do patogennych grzybów została potwierdzona w warunkach laboratoryjnych zgodnie normą EN: 15457:2007  Farby i lakiery – Laboratoryjna metoda badania skuteczności w powłoce środków ochrony powłok przed grzybami. GALVI posiada Atest Higieniczny.

PORÓWNANIE SKUTECZNOŚCI POWŁOK

Farba z biocydem organicznym

A1

Galvi

A2

Podsumowanie:

Proste doświadczenie porównawcze przeprowadzone na płytkach 15cmx5cm wykazuje, że w stosunku do patogennych grzybów powłoka GALVI zawierająca mikroogniwa cynku i miedzi wykazuje dużo większą skuteczność niż farby wykorzystujące niebezpieczne biocydy (np. triklosan ) jako środek grzybobójczy.

Technologia  GALVI   została  opracowana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusz wspiera projekty przyczyniające się do wzrostu innowacji i działań badawczych w UE. GALVI to całkowicie polska technologia.

Dowiedz się więcej…

Jak to działa?

POWŁOKA GALVI PODCZAS PRAWIDŁOWEJ WENTYLACJI POMIESZCZENIA

MIKROOGNIWA W SPOCZYNKU

POWŁOKA GALVI PODCZAS SŁABEJ WENTYLACJI POMIESZCZENIA

MIKROOGNIWA AKTYWNE