Alcor | Granty badawcze/GALVI – opis projektu
27429
page-template-default,page,page-id-27429,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.7.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Bez biocydów organicznych – mniej chemii w naszym otoczeniu

 Technologia GALVI została opracowana w oparciu o własny patent nr PL229012. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem nowoczesnej technologii Galvi.

GALVI jest to opatentowana, innowacyjna  technologia. GALVI tworzy higieniczną powłokę oporną na działanie grzybów pleśniowych. GALVI znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych.  

Właściwości  GALVI oparte są na technologii mikroogniw galwanicznych cynku i miedzi. Aktywuje swoje właściwości  jedynie w momencie nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu wywołanej np. kondensacją pary wodnej. Jeśli wilgotność jest w normie GALVI pełni tylko funkcję dekoracyjną. Naukowe podstawy technologii GAVLVI opisano na lamach prestiżowego pisma Scientific Reports wydawanego przez Nature: link do artykułu: www.nature.com/articles/srep35847

GALVI nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności: np. kuchnie, łazienki, pralnie oraz do zabezpieczenia hal przemysłowych np. w przemyśle spożywczym. GALVI można stosować w obiektach już zagrzybionych (po dokładnym oczyszczeniu podłoża) jak również profilaktycznie w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia pleśni i grzybów: korytarze w biurowcach, klatki schodowe, klimatyzowane biura, garaże podziemne, miejsca za kuchnią w zabudowie itp. Do zastosowań przemysłowych lepiej sprawdza się wersja satynowa lub w półpołysku, którą łatwiej wyczyścić. 

 

Farba-bez-biocydów-min
Kontakt:
Kup teraz

Tel. 607-901-211

e-mail: sklep@alcor.pl

Testy w warunkach przemysłowych oraz domowych

Przed malowaniem

fFarba-galvi-na-grzyba

Kuchnia przemysłowa  w zakładach mięsnych, ciemne plamy oraz pleśnie na ścianach i sufitach

 

Farba na pleśń i na grzyba

Ściany w magazynie przemysłowym, ciemne plamy i przebarwienia na ścianach

 

Po aplikacji

farba-galvi-na-grzyba

Stan 1 rok po aplikacji farby GALVI

 

Farba na grzyba

Ściany w magazynie przemysłowym 2 lata po aplikaji farby Galvi 

 

Przed malowaniem

E1

Łazienka w budynku jednorodzinnym ze słabą wentylacją, ciemne plamy i grzyby na suficie 

 

F1

Kuchnia  – grzyb  wywołany przez kondensację pary wodnej.

 

 Po aplikacji

Farba przeciwgrzybicza

Łazienka w budynku jednorodzinnym stan sufitu 2,5 roku po aplikacji farby Galvi

 

F2

Kuchnia 2,5 roku po aplikacji

 

Dodatkowe informacje:

Technologia jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami ocieplenie klimatu sprzyjające rozwojowi i ekspansji niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia grzybów. Coraz większa część ludności zamieszkuje w miastach, gdzie większość czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach. Wysokie koszty energii, ogrzewania/klimatyzowania, a czasami błędy projektowe samych budynków, powodują, iż pomieszczenia są słabo wentylowane. Niedostateczna wentylacja prowadzi często do zawilgocenia ścian i stropów stwarzając idealny mikroklimat do rozwoju patogennych grzybów. Grzyby obecne na ścianach  wywołują wiele chorób, w tym alergie, astmę czy silne bóle głowy. Warunki wewnątrz zamkniętych pomieszczeń są podobne do tych, które panują np. w klimatyzacji samochodowej. Zarówno klimatyzacja jak i pomieszczenia mieszkalne wymagają odpowiedniej profilaktyki. 

Utrzymanie czystości mikrobiologicznej ścian i sufitów jest również kluczowym elementem procesu produkcji i magazynowania we wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego.  Patogenne grzyby oprócz oczywistych zagrożeń, jakie stwarzają dla zdrowia i życia ludzi prowadzą również do biodeterioracji budowli. Jest to rodzaj korozji biologicznej, która przyśpiesza proces starzenia się i zużycia materiałów budowlanych. 

Naukowe podstawy technologii GALVI

Naukowe podstawy technologii GAVLVI opisano na lamach prestiżowego pisma Scientific Reports wydawanego przez Nature: link do artykułu: www.nature.com/articles/srep35847.  Technologia GALVI jest chroniona patentem: PL229012 oraz była prezentowana na forach specjalistycznych konferencji międzynarodowych m.in. w Holandii na Uniwersytecie w Groningen – wrzesień  2014 na konferencji  ECOpole’15, Jarnołtówek – październik 2015, na IV Konferencja Naukowo Dydaktyczna Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, 6-8  Kwietnia, 2017 oraz na Sixth meeting of the ISHAM working group on Black Yeasts The potential of being black: extreme adaptations and pathogenicity, Viterbo, Italy,  2016

Skuteczność powłoki GALVI w stosunku do patogennych grzybów została potwierdzona w warunkach laboratoryjnych zgodnie normą EN: 15457:2007  Farby i lakiery – Laboratoryjna metoda badania skuteczności w powłoce środków ochrony powłok przed grzybami. GALVI posiada Atest Higieniczny.

PORÓWNANIE SKUTECZNOŚCI POWŁOK

Farba z biocydem organicznym

A1

Galvi

A2

Podsumowanie:

Proste doświadczenie porównawcze przeprowadzone na płytkach 15cmx5cm wykazuje, że w stosunku do patogennych grzybów powłoka GALVI zawierająca mikroogniwa cynku i miedzi wykazuje dużo większą skuteczność niż farby wykorzystujące niebezpieczne biocydy (np. triklosan ) jako środek grzybobójczy.

Technologia  GALVI   została  opracowana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusz wspiera projekty przyczyniające się do wzrostu innowacji i działań badawczych w UE. GALVI to całkowicie polska technologia.

Dowiedz się więcej…

Jak to działa?

POWŁOKA GALVI PODCZAS PRAWIDŁOWEJ WENTYLACJI POMIESZCZENIA

MIKROOGNIWA W SPOCZYNKU

POWŁOKA GALVI PODCZAS SŁABEJ WENTYLACJI POMIESZCZENIA

MIKROOGNIWA AKTYWNE